BLOG

Bomba Hikayeler

Google‘ın gelişmiş ekosistemi kimi zaman hiç aklınıza gelmeyecek alanlarda da kullanıcılara kolaylık sağlayabiliyor. Nitekim Google’ın bulut depolama servisi Google Drive’ın geçtiğimiz duyurulsa da pek fazla bilinmeyen “site publishing” özelliği web sitesi için basit ve ücretsiz sunucu arayan kullanıcılara kullanışlı bir alternatif oluşturuyor.


Bilindiği gibi bir internet sitesi için kodların barındırıldığı alan hayati önem taşıyor. Bunun için hem ücretsiz hem de ücretli birçok servis web sitelerine hizmet veriyor. Google Drive’ın host özelliği tam da bu noktada web sitesi sahipleri için cazip hale geliyor. Zira 5 GB ücretsiz bulut depolama alanı sunan Google Drive, aynı zamanda her zaman ulaşılabilir olması ve bant genişliği konusunda bir sınırlama getirmemesi bakımından birçok avantaja sahip.
Google Drive’ın Sunduğu Hosting Avantajları
Google Drive’ı hem basit sayfaları hem de JavaScript tabanlı karmaşık web uygulamalarını host etmek için kullanmak mümkün. Google Drive üzerinde yapılandırdığınız bir sitede HTML sayfalar, simgeler, fotoğraflar, ses ve video dosyaları gibi statik içerikleri barındırabiliyorsunuz.
Bu hosting alternatifinden nasıl yararlanabileceğinize geçmeden önce Google Drive’ın bu yönteme başvuracak kişilere getirdiği diğer avantajlara da dikkat çekmekte fayda var. Öncelikle Google Drive kullanıcılara host konusunda önemli bir esneklik sağlıyor. Bir bulut servisi olması nedeniyle belgelerinizdeki düzenlemeleri gerçek zamanlı olarak görebiliyor anında değişiklik yapabiliyorsunuz.
Ayrıca kısıtlı gibi görünse de uygun fiyatlı paketleriyle istediğiniz zaman depolama alanını yükseltme şansına da sahipsiniz. Üstelik servisin yaptığınız değişiklikleri izleyen sistemi sayesinde geriye dönme konusunda sıkıntı yaşamıyorsunuz. Tüm bunlarla birlikte Google Drive’ın, HTTPS protokolünü kullanıyor oluşu güvenlik açısından da kullanıcıları tatmin edebiliyor.