BLOG

Bomba Hikayeler

Üniversite adaylarının seçim yapmalarını kolaylaştırmak amacıyla Google, Milli Eğitim Bakanlığı'nın desteğiyle Üniversite seçim rehberi niteliğinde bir çalışmaya imza attı. 'Google Üniversite Seçimim' adı verilen sitede adaylar, konum, bölüm ve puan bilgilerini girerek, kriterlerine uygun olan üniversite sayısını öğrenebiliyorlar.

Devamı...

Google Haritalar’a gelen yeni bir özellik, firmaların Lokal SEO’ya ağırlık vermelerini zorunlu hale getirecek gibi görünüyor. Kullanıcılar artık bilgisayarları ile Google Haritalar üzerinde buldukları bir yeri, hareket halindeyken oraya kolayca gidebilmek için mobil cihazlarına konum bilgisi halinde gönderebiliyorlar. 

Devamı...

Google Bloomberg Business‘ta yapılan röportajda RankBrain algoritmasını duyurdu.

Devamı...

Microsoft yetkilileri tarafından açıklanana göre Internet Explorer 8, 9 ve 10 bugünden itibaren güncelleme almayacak.

Devamı...

Twitter'ın artık kullanım şekli olarak kabul edilen 140 karakterlik tweet sınırı 2016'ın ilk aylarıyla beraber kaldırılarak 1.000 karakter gibi oldukça uzun bir sınıra getirilecek.

Devamı...

Birçok sektörde varlığını sürdüren ve bu sektörlerin çoğunda liderliğe oynayan bir teknoloji markası olan Samsung, geliştirdiği ilginç cihazlarını tanıtmaya devam ediyor. Samsung'un CEO'su Jong-Kyun Shin geçtiğimiz aylarda, şirketin yeni teknolojiler üretmek adına daha çok çalışacağını ve öncü firmalar arasında yer alacağını belirtmişti.

Devamı...

Teknoloji alanına öncelikle bir internet arama motoru olarak giriş yapan Google, senelerin ilerlemesi ve dünyanın en çok kullanılan arama motoru haline gelmesiyle birlikte teknolojinin bulunduğu diğer sektörlere de giriş yapmaya, bu sektörlerde varlığını sürdürmeye başladı.

Devamı...

Facebook, mobil mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ı 16 milyar dolara satın aldı. İlk kez Facebook’un SEC’e bildirdiği raporda  yer alan belgelerde resmi olarak doğrulanmış olan habere göre Facebook, WhatsApp’e ödemeyi 4 milyar dolar nakit paranın yanı sıra, 12 milyar dolarlık Facebook hissesi vererek yapacak.

Devamı...

Siyasi etkisi uzun zamandır hissedilen 30 Mart yerel seçimleriyle ilgili Google bilgi portalını açtı. Google 2014 Yerel Seçim portalı şirketin ülkemizdeki yerelleştirme çalışmaları adına önemli bir adım.

Devamı...

Sosyal medyada etkileşimi artırmak için neler yapılmalı sorusunu cevaplarken görsel ve aksiyona çağırmanın da bulunduğu uzun bir makale yazılabilir. Paylaşılacak içerik hazır olduğundaysa geriye tek bir soru kalıyor; ne kadar kişiye ulaşabilecek?

Devamı...

Google gelirlerinin çok büyük bir kısmını AdWords reklam ağından elde ediyor. Kendi arama ağı üzerindeki reklamların dışında, görüntülü reklam ağını da her geçen gün zenginleştiren Google için reklam çok önemli bir iş alanı. Google için büyük önem taşıyan diğer bir konu ise mobil.

Devamı...

2006 yılının Kasım ayında Google tarafından satın alınan YouTube, 2005 yılının henüz başlarında 3 eski PayPal çalışanı tarafındna hayata geçirilmişti. Geçtiğimiz yıl içinde Türkçe yayına da başlayan YouTube, dünyanın açık ara en büyük video platformu konumunda.

Devamı...

İnternet devi Google, New York’ta düzenlediği Google Ideas (Google Fikirleri) zirvesinde baskıcı hükümetlerin internet sansürü uyguladığı ülkelerdeki kullanıcıların istedikleri internet sitelerine ulaşmalarını sağlamak için “UProxy” adlı yeni bir uygulama yarattığını açıkladı.

Devamı...

Google pazar payının %97 olduğu Hindistan’da neden hala reklam yayınlıyor?
Google’ın bu tutumunun cevabını şimdiki zamanda aramayın çünkü cevap gelecekte saklı.
Google yakın zamanda Hindistan’da iç burkan bir reklam yayınladı. Reklam, Hindistan ile Pakistan’ın ayrılması ile iki arkadaşın sınırların farklı tarafında kalmasını ve 60 yıl kadar sonra Google arama motoru yardımıyla birbirlerini bulmasını konu alıyor.

Devamı...

Yapılan bir araştırmaya göre, CEO’ların yüzde 68’i hiçbir sosyal medya ağına üye değil. Sosyal medya kullanan CEO’ların ana tercihi ise iş dünyasının dijital platformu olarak kabul edilen LinkedIn.

Devamı...

Türkiye’deki internet kullanıcılarının %97’si bir arama yaparken Google’ı kullanıyor. Bu kullanıcıların %65’i ise bir satın alma yapmadan önce arama motorları üzerinde araştırma yapıyor. Bu rakamlara baktığımızda Google üzerinde en ön sıralarda var olmanın önemini daha iyi anlayabiliriz.

Devamı...

Google ABD’deki tüm Starbucks mağazalarında ücretsiz ve hızlı internet hizmetini Ağustos itibariyle hayata geçireceğini duyurdu. Resmi blogundan duyurduğu üzere Google’ın bu hizmeti ABD’deki 7 bin Starbucks mağazasını kapsayacak.

Devamı...

Google‘ın gelişmiş ekosistemi kimi zaman hiç aklınıza gelmeyecek alanlarda da kullanıcılara kolaylık sağlayabiliyor. Nitekim Google’ın bulut depolama servisi Google Drive’ın geçtiğimiz duyurulsa da pek fazla bilinmeyen “site publishing” özelliği web sitesi için basit ve ücretsiz sunucu arayan kullanıcılara kullanışlı bir alternatif oluşturuyor.

Devamı...

Google, arama sonuçlarında kapsamlı makaleleri göstermeye başlıyor. Arama motoru devi geçtiğimiz günlerde duyurduğu üzere artık arama yapılan konu ve kişilerle ilgili yazılmış kapsamlı makaleleri (in-depth articles) arama sonuçlarında kullanıcılara sunacak.

Devamı...

Bu ay başında Facebook’un hata avı programında 2 yıl içerisinde 1 milyon dolar ödül dağıttığını açıklamasınınardından bu kez de aynı konuda Google kendi açıklamasını yaptı. Google 3 yıl önce başlattığı program dahilinde dağıttığı toplam ödülün 2 milyon doların üzerine çıktığını duyurdu.

Devamı...

Genç yeteneklerin ülkemizin benzersiz tarihi ve doğal güzelliklerini doodle olarak tasarladığı “Türkiye’nin Harikaları” temalı Doodle 4 Google logo yarışması sonuçlandı.

Devamı...

Operasyonel yük altına girmeden bir e-ticaret mağazası sahibi olmanın yolunu açan incir.com, artan mağaza sayısı ve yenilikleriyle iş modelini ispatlamaya başladı.

Devamı...

Konum tabanlı uygulamaların popülerleşmesini sağlayanFoursquare, aldığı yatırımlarına bir yenisini daha ekledi. D serisi yeni yatırım Foursqure‘in büyümesine ciddi bir katkı sağlayacak gibi görünüyor.

Devamı...

Google Glass‘ın henüz piyasaya çıkmasına uzun bir süre var. Ancak bir çok internet girişimi bu yenilikçi ürün için çalışmalara çoktan başladı. Daha önce Facebook’un CEO’suMark Zuckerberg Glass’a olan ilgisinden bahsetmiş ve gözlüğü deneme fırsatı yakalamıştı.

Devamı...

Birleşik Krallık online alışverişte Avrupa’nın bayrak taşıyıcılığı görevini üstlenmeye devam ediyor. ABD merkezli e-ticaret girişimlerinin Avrupa’daki ilk durağı olan Birleşik Krallık eski kıtada en çok online alışveriş yapılan ülke olurken aynı zamanda elektronik cihazlara en çok para verilen ülke olarak da dikkat çekiyor.

Devamı...